Big data u elektronskom poslovanju

Studijski programElektronsko poslovanje i upravljanje sistemima
Studijska grupaElektronsko poslovanje, Tehnologije elektronskog poslavanja
Status predmetaIzborni
NastavniciBožidar Lj. Radenković, Marijana S. Despotović-Zrakić, Zorica M. Bogdanović, Dušan M. Barać, Aleksandra B. Labus

Sadrzaj

Teorijska nastava: Uloga big data u preduzećima. Razvoj big data strategije. Big data infrastruktura i servisi u elektronskom poslovanju. Nerelacione baze podataka. Skalabilno i distribuirano procesiranje podataka u big data okruženju. MapReduce. Razvoj big data rešenja u Apache Hadoop ekosistemu. Big SQL koncepti i rešenja. Big data analitika i otkrivanje znanja. Big data analitika u realnom vremenu. In-database analitika. Primena big data u elektronskoj trgovini, internet marketingu, e-upravi, e-zdravstvu, e-bankarstvu. Analiza logova velikih veb sajtova. Analiza podataka iz velikih elektronskih prodavnica. Big data u mobilnom poslovanju. Analiza društvenih mreža. Sentiment analiza. Analiza multimedijalnih i nestrukturiranih podataka u elektronskom poslovanju. Primena  big data za prikupljanje i analizu senzorskih podataka u pametnim okruženjima. Upravljanje podacima u big data okruženju. Problemi privatnosti i sigurnosti. Trendovi u big data.

Praktična nastava: Projektovanje big data rešenja za preduzeća. Razvoj big data rešenja nad nerelacionim bazama podataka. MongoDB. Cassandra. ScaleDB. Big data obrada u realnom vremenu. Apache Storm. Twitter Heron. Implementacija striming poslova u realnom vremenu. Big data analitika. Razvoj personalizovanih rešenja u big data okruženju. Razvoj sistema za pretragu podataka u elektronskom poslovanju. Apache Solr. Razvoj big data rešenja za sisteme zasnovane na mobilnim i tehnologijama interneta inteligentnih uređaja. Vizuelizacija podataka. Evaluacija razvijenih rešenja.

Cilj

Cilj ovog predmeta je osposobljavanje studenata za samostalno projektovanje, realizaciju i korišćenje big data infrastrukture, servisa i rešenja u elektronskom poslovanju.

1. Materijali u e-formi, sa sajta www.elab.fon.bg.ac.rs.
  2. Radenković, M.Despotović-Zrakić, Z.Bogdanović, D.Barać, A.Labus, Elektronsko poslovanje, FON, 2015.
  3. Minelli, M.Chambers,A.Dhiraj, Big Data, Big Analytics: Emerging Business Intelligence and Analytic Trends for Today’s Businesses, Wiley, 2013.
  4. Leskovec, A.Rajaraman, J. Ullman, Mining of Massive Datasets, sopstveno izdanje, 2014
  5. Chen, RHL.Chiang, VC.Storey, Business Intelligence and Analytics: From Big Data to Big Impact, MIS Quarterly, Vol.36, No.4, 2012.
  6. Stefanović, D.Stefanović, B.Radenković, Integrated Supply Chain Intelligence through Collaborative Planning, Analytics and Monitoring in Iraj Mahdavi, Shima Mohebbi, Namjae Cho (Eds.) Electronic Supply Network Coordination in Intelligent and Dynamic Environments Modeling and Implementation (43-92) DOI: 10.4018/978-1-60566-808-6.ch003
  7. Despotović-Zrakić, V.Milutinović, A.Belić (Eds), High performance and cloud computing in scientific research and education, monografija, IGI Global, 2014.
  8. White, Hadoop: The Definitive Guide, O’Reilly Media, 2009.
  9. J.Dean, S.Ghemawat, MapReduce: Simplified Data Processing on Large Clusters, OSDI’04: Sixth Symposium on Operating System Design and Implementation, San Francisco, CA, December, 2004. http://research.google.com/archive/mapreduce.html
  10. Elektronsko poslovanje, B. Radenković, M.Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Fakultet organizacionih nauka, 2015. ISBN:978-86-7680-304-0