Upravljanje rizikom u e-poslovanju

Studijski programInformacioni sistemi i tehnologije
Status predmetaIzborni
NastavniciMarijana S. Despotović-Zrakić, Zorica M. Bogdanović, Dušan M. Barać, Aleksandra B. Labus dr Božidar Radenković

Sadržaj

Teorijska nastava: Arhitekture i paradigme u razvoju sistema e-poslovanja. Standardi u razvoju sistema e-poslovanja. Upravljanje projektima elektronskog poslovanja. Agilne metode za upravljanje IT projektima. Pojam IT rizika. Tehnički i organizacioni aspekti upravljanja IT rizikom. Metode i tehnike za identifikaciju i ocenu rizika. Praćenje i izveštavanje o rizicima. Učenje iz rizika. Metode upravljanja rizikom u razvoju informacionih sistema. Upravljanje rizikom u projektima informacionih sistema u distribuiranom okruženju. Analiza poslovnih procesa. Modeliranje poslovnih procesa. Poslovna analiza. MSF metodologija za upravljanje rizikom. Principi projektovanja veb aplikacija. Upravljanje rizikom u mobilnom okruženju. Cobit okvir za upravljanje informacionim tehnologijama. ITIL okvir za upravljanje IT uslugama. Upravljanje sigurnošću informacija primenom ISO/IEC 27000 serije standarda. Kreiranje politike sigurnosti. Upravljanje kontinuitetom poslovanja. Upravljanje incidentima. Planiranje oporavka sistema. Metodologija i tehnike IT revizije. IT revizija.

Praktična nastava: Izrada plana za upravljanje rizikom. Upravljanje IT projektima korišćenjem MS Project-a. Upravljanje projektima razvoja softvera primenom Redmine alata. Modeliranje poslovnih procesa korišćenjem PowerDesigner alata. Uvođenje standarda za upravljanje sigurnošću informacija. Izrada plana za upravljanje rizikom. Izrada plana kontinuiteta poslovanja. Izrada plana za upravljanje incidentima. Primena CAATT alata i tehnika i IT reviziji. Rešavanje studija slučaja – IT projekti.

Cilj

Cilj predmeta je dа se studenti upoznаju sа konceptom uprаvljаnjа projektimа informаcionih sistemа, kаo i sа metodаmа i modelimа zа uprаvljаnje rizikom u projektimа informаcionih sistemа i softverа.

1. Materijali u e-formi, sa sajta www.elab.fon.bg.ac.rs
  2. M. Despotović, Upravljanje razvojem softvera u .Net okruženju, Info M 6-7,  str. 10-16, Beograd, 2003.
  3. Brewer J, Dittman C, Methods of IT Project Management, Prentice Hall, 2010.
  4. Hall J, Information technology auditing and assurance, South-Western Cengage Learning, 2011.
  5. M. E. Whitman, H.J. Mattord , Principles of information security, Australia: Thomson Course Technology 2003.
  6. Tipton H. Krause M. Information Security Management Handbook, 6th Edition, Auerbach publications, 2007.
  7. Colisto N. The CIO Playbook: Strategies and Best Practices for IT Leaders to Deliver Value, Wiley, 2012.
  8. Kouns J., Minoli D. Information Technology Risk Management in Enterprise Environments , Wiley, 2010.
  9. Elektronsko poslovanje, B. Radenković, M.Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Fakultet organizacionih nauka, 2015. ISBN:978-86-7680-304-0